Arama
Flitreler
Kapat

Blog

 

kagitsepeti.com     ile Kaliteyi Duvarlarınıza Yansıtın

Özel ve sosyal yaşam alanlarının dekorasyonunda büyük yere sahip duvar kağıtları, 15.yy’dan beri duvar süslemelerinde kullanılmaktadır. Hayvan derilerinden elde edilen tabaka üzerene, kullanacak kişinin zenginliğine göre değerli madenlerle işleme ve kabartmaların yapıldığı duvar kağıtları, gösterişli mekan yaratmak amacıyla kullanılmaktaydı. Avrupa saraylarında kullanılan deriden üretilen duvar kağıtları zamanlar ahşap ve farklı ürünlerle çerçevelenerek kullanılmaya devam etti. 17. yy’dan itibaren kağıt ve benzeri ürünlerle üretilmeye başlanan duvar kağıtları Barok ve Rokoko akımının etkisiyle dünya çapında geniş kullanım alanlarına yayıldı. Günümüzde ise hem vintage hem de modern motiflerin işlendiği duvar kağıtları ev, ofis ve iş yerleri başta olmak üzere her mekanda farklı dekorasyonların oluşturulmasını sağlamaktadır.

Neden Duvar Kağıdı Kullanılmalısınız?

Duvar kağıdı, görsel zenginlik oluşturduğu gibi kullanımı kolay ürünlerdir. Duvar süslemelerinde boyadan daha kullanışlı olan ürünler boya ile maliyet kıyaslaması yapıldığında kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Kolay temizlenebilen ve kaliteli duvar kağıtları uzun ömürlü olduğu için özel ve sosyal yaşam alanlarında oldukça kullanışlıdır. Doğru renk ve desen seçimi yapıldığı zaman yaşayan, canlı ve şık mekanlar yaratılmasını sağlar.

Her ne kadar birçok mekanda boya, duvar dekorasyonunda çok fazla tercih edilse de son yıllarda duvar kağıtları, duvar dekorasyonunda tekrar büyük bir yankı uyandırdı. Kullanışlı ve şık olması duvar kağıtlarının tercih edilmesinde ki birincil nedenlerden biridir. Fakat duvar kağıdı birçok nedenden dolayı diğer alternatiflerden daha avantajlıdır. Fiyat açısından ilk bakışta kullanıcılara maliyetli gibi görünen duvar kağıtları, uzun vadede kalite-fiyat değerlendirmesi yapıldığında kullanıcıya büyük bir avantaj sağlamaktadır. Silinebilen ve kir tutmayan özelliklere sahip duvar kağıtları yüksek kaliteye sahip olduklarında, uzun yıllar boyunca mekanın zarafetini ve şıklığını korumasını sağlamaktadır.

Kişilerin kendi hayal gücünü ve tarzlarını duvarlarında yansıtabilmesine imkan tanıyan duvar kağıtları modern ve minimalist tasarımların vazgeçilmez parçalarıdır. Tek duvarınızda uygulayabileceğiniz gibi mekanın tüm duvarlarında da uygulanabilen duvar kağıtları özel ve anlamlı bir mekan yaratır. Sosyal kulanım alanlarında boyadan daha temiz duvarlar elde etmenizi sağlar. Mekanın genel dekorasyonuna uygun renk ve desen seçildiği sürece ferah ve derin yaşam alanları yaratılabilir.

Kolay temizlenmesi ve kir tutmayan özellikleri ile duvarlarınızın her daim temiz ve şık görünmesini sağlar. Güneş ışınlarına dayanıklı, bakteri üretmeyen ve küf oluşturmayan özelliklere sahip duvar kağıtları, şık olmasının yanı sıra sağlıklı mekanlar oluşturulmasına katkı sağlar. İnsan sağlığına zararlı solvent ve benzeri maddelerin kullanılmadığı duvar kağıtları ile hem sağlığınızı koruyabilir hem de modern yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

kagitsepeti.com     Duvar Kağıtları ile Hızlı Dekorasyon Çözümleri

Geniş ürün yelpazemiz ile her bütçeye ve zevke uygun duvar kağıdı modellerini sizlere sunmaktayız. Aradığınız her tarz ve fiyatta modele yerli ve ithal duvar kağıtları arasından kolayca ulaşmanıza yardımcı oluyoruz. Farklı ülkelere ait dekorasyon trendlerini yansıtabileceğiniz ithal duvar kağıtlarından 3 boyutlu duvar kağıtlarına, ev dekorasyonun kullanabileceğiniz modellerden sosyal yaşam alanlarında kullanabileceğiniz modellere varan binlerce ürünle kalitenin duvarlarınıza yansıtılmasını sağlıyoruz. Tutkal, makas, duvar kağıdı masasında, hava alma tarağı, fırçası ve rulosuna kadar uygulama esnasında ihtiyacınız olan bütün yardımcı ürünlere Kağıt Sepeti’nden ulaşabilirsiniz.

Taş desen duvar kağıtları, 3D duvar kağıtları, poster duvar kağıtları, boyanabilir duvar kağıtlarının yanı sıra farklı ülkelere ait dekorasyon trendlerinin yansıtıldığı İtalyan, Alman ve Güney Kore duvar kağıtlarına varan geniş ürün ağımızlar hizmet sunmaktayız. Forever, Milky Baby, Darae, E-Room, Zümrüt Exclusive, Stone Wood, Urban Chic, Duka Legend, 3D Single, Aciselsan, As Creation, La Boheme, Deco Kids, Free Style markaları başta olmak üzere onlarca markaya ait ithal ve yerli duvar kağıtlarından bütçenize ve zevklerinize uygun duvar kağıtlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Duvar Kağıdı

Duvarlarımızı şekillendiren, renklendiren, bakarken olduğu kadar dokunurken de ruhumuzu okşayan duvar kağıtları, klasikten üç boyutlu modellere uzanan geniş seçenekleriyle, ev ve ofislerimize bambaşka bir ışıltı katıyor. Gelin bu birbirinden güzel duvar kağıtlarıyla neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Tarzınıza ve kullanacağınız mekanın yapısına/dekorasyonuna uyumlu bir duvar kağıdı arıyorsunuz. Aklınızda pek çok model var ancak hangisini seçeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte size, duvarınızı bir sanat eserine dönüştürmenize yardımcı olacak birkaç öneri

Duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Vintage, retro ya da modern; öncelikle dekorasyonunuzun genel hatlarını ve tarzınızı belirleyin. Mobilya, döşeme ve aksesuarlarınıza göre duvar kağıdı belirlemek hem seçiminizi kolaylaştırır hem de doğru bir seçim yapmanızı sağlar.
  • Seçeceğiniz duvar kağıdının silinebiliyor ya da boyanabiliyor olmasına dikkat edin.
  • Odanızın güneş alma durumuna, aydınlatmasına ve tavan yüksekliğine göre renk ve desen belirleyin.
  • Odanızın büyüklüğüne göre desen seçin. Küçük ve loş bir odaya koyu renk ve büyük desenli bir duvar kağıdı uygulamak odayı daha küçük ve daha karanlık gösterecektir.

 

Çiçek Desenli Duvar Kağıdı

Çiçek baskılı duvar kağıtları mekana feminen bir hava verdiği için genelde çamaşır odası ya da kiler gibi gün içerisinde çok zaman harcanmayan yerlerde kullanılıyor. Büyük çiçek ve botanik baskılı olan duvar kağıtlarını ise oturma odası, çalışma odası ya da yatak odası gibi geniş odalarda kullanabilirsiniz.

Taş Desenli Duvar Kağıdı

Taş desenli duvar kağıtları evinizin duvarlarını, bir servet harcamadan taş duvarlara çevirmenizi sağlıyor. Düşünülenin aksine taşıdığı doğal renk ve doku sayesinde mekanda sıcak bir atmosfer yaratıyor. Eğer eviniz şömineliyse, country tarza uygun taş desenli duvar kağıdının şöminenin olduğu duvarda ne kadar güzel duracağını hayal etmek çok zor değil.

Ahşap Desenli Duvar Kağıdı

Nostaljik, sıcak ve rahatlatıcı bir mekan istiyorsanız ahşap desenli duvar kağıtları tam size göre. Eğer evinizi country tarzı döşediyseniz en az bir duvarınızı ahşap desenli duvar kağıdıyla kaplamanızı öneririz.

Tuğla Desenli Duvar Kağıdı

Mekanda farklı bir etki, rustik bir tarz yaratmak istiyorsanız tuğla desenli duvar kağıtları tam size göre. Yıpranmış tuğla görüntüsü, duvarınızda duygu dolu bir atmosfer yaratacak. Odanın tüm duvarlarında tuğla görmek istemiyorsanız yalnızca tek bir kolon ya da duvara da uygulayabilirsiniz. Böylelikle mekana renk ve hareket kazandırarak monotonluğu ortadan kaldırmış olacaksınız.

Çizgili Desenli Duvar Kağıdı

Çizgili duvar kağıtları, klasik tarzda döşenmiş bir evde tüm odalarla uyum sağlayacaktır. Renkleri doğru seçtiğiniz takdirde oldukça iyi sonuçlar alabilir, mekanda sofistike bir hava yaratabilirsiniz. Şatafatlı görüntüsü ve tekrar eden çizgileri, uzun vadede gözü rahatsız edermiş gibi düşünülse de; parlak, mat, renkli ve sade modelleriyle çizgili duvar kağıtları uyguladığınız mekana prestij ve canlılık katacak.

Boyanabilir Duvar Kağıtları

Duvarlarınızı canlandırmak mı istiyorsunuz; o halde boyanabilir duvar kağıtlarını deneyin. Rengine siz karar vereceğiniz, siz boyayacağınız için evin her odasına uygun olan bu tip duvar kağıtları, özellikle duvar boyamayı seven çocukların odası için oldukça ideal. Kabartmalı çeşitleriyle mekanda farklı ışık yansımaları ve gölgeler oluşturacak olan bu model, sizi sıkıcı duvarlardan kurtaracak.

Oturma Odası Duvar Kağıtları

Oturma odasını gösteren şey duvarlardır. Bu nedenle seçeceğiniz duvar kağıdıyla, mobilya, perde ve aksesuar gibi dekorasyonu oluşturan diğer öğelerin uyumlu olması çok önemli. Örneğin çiçekli duvar kağıdı; koltuk veya perdeleriniz de çiçekliyse feminen ve klasik bir görünüm sergiler. Geometrik desenli duvar kağıdı ise parlak yüzeylere sahip mobilyalarla modern bir hava yaratır. Ekose, retro döşenmiş oturma odalarını tamamlarken tuğla desenli duvar kağıtları rustik tarzı destekler.

Yatak Odası Duvar Kağıtları

Nasıl bir yatak odası hayal ediyorsunuz; romantik mi, huzurlu mu, davetkar mı? Evimizin bu en özel alanını dekore ederken ahşap baskılı, pastel tonlarda çiçeklerle bezeli ya da geometrik desenli bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer loş bir aydınlatma kullanacaksanız açık renk bir duvar kağıdı tercih edin; beyaz, bej gibi tonlar yatak odanızda hem dingin bir atmosfer hem de huzurlu bir ortam yaratır.

Çocuk Odası Duvar Kağıtları

Çocukların hayal gücünde sınır yok; istedikleri gibi bir oda yaratmaksa epey güç. Ama günümüzün birbirinden renkli çizgi karakterleriyle; hayvanlar, periler, çiçekler, arabalar, uçaklar ve robotlarla bezeli duvar kağıtları işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Bırakın, onların o sınırsız hayal dünyasındaki her şey odalarının duvarlarındaki yerini alsın. Hayal güçlerini özgür bırakacak, yaratıcılıklarını körükleyecek silinebilir özelliklere sahip duvar kağıtlarıyla hem siz hem de onlar çok mutlu olacak.

Mutfak Duvar Kağıtları

Mutfağınız genel olarak nasıl bir görüntüye sahip; modern mi klasik mi, renkli mi sade mi? Eğer mutfak dolaplarınız veya fayanslarınız süslüyse kullanacağınız duvar kağıdı sade olmalı; yoksa gözü çok yoran bir görüntü ortaya çıkabilir. Dikkat çekici, modern bir hava yaratmak istiyorsanız dolaplarla kontrast oluşturacak bir duvar kağıdı; dingin, huzurlu bir mutfak istiyorsanız mutfaktaki diğer öğelerle uyumlu bir duvar kağıdı seçin.

Banyo Duvar Kağıtları 

Evin suyla en iç içe bölümüne duvar kağıdı seçerken elbette bakmamız gereken ilk özellik suya dayanıklılık. Kağıt üzerine polimer plastik uygulanarak üretilen vinil duvar kağıtları; silinebilme, bakteri barındırmama, neme ve suya dayanıklılık gibi özellikleriyle banyo ve mutfaklar için oldukça ideal. Banyoda da tıpkı mutfaktaki gibi duvar kağıdınız çok gösterişliyse mobilya ve aksesuarlarınız o kadar sade olmalı. Açık renk duvar kağıdı; su yeşili, buz mavisi gibi renkler hem alanı daha geniş-ferah gösterecek hem de temizlik duygusu uyandıracaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır, Sökülür Ve Yapıştırılır?

Önce odanın kullanım amacına göre güzel bir duvar kağıdı seçin

Duvar kağıdının seçiminde zevkinize uygun olmasının yanısıra uygulanacak oda ve duvarların durumu da önemlidir. Örneğin oturma odası, yatak odası, koridor gibi kuru alanlar için her tür duvar kağıdı kullanılabilir. Ama banyo, tuvalet, mutfak gibi nemli alanlarda vinil gibi bu nemi kaldıracak ve sabunla silinebilecek bir duvar kağıdı seçmenizi öneririz. Ayrıca, eğer duvarlarınız pürüzlüyse, kalın kabartmalı, kağıt veya ekspanse ve yoğun desenli duvar kağıtları daha iyi durur.

Yapıştırıcı alırken dikkat edin – kullandığınız duvar kağıdına özel yapıştırıcı almanız gerekebilir

Eğer nemli süngerle silinebilen bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, genel duvar kağıdı yapıştırıcısı yeterli olacaktır. Eğer vinil, kalın kabartmalı veya hasır duvar kağıdı kullanıyorsanız, bu duvar kağıtlarına özel yapıştırıcılardan almalısınız. Elbette eğer kendinden yapışan bir duvar kağıdı kullanıyorsanız yapıştırıcıya gerek yok.

Gerekli malzeme ve araçlar

İdealde elinizde bulunması gereken araçlar şöyledir: makas veya maket bıçağı, merdiven, yapıştırıcıyı sürmek ve duvar kağıdını yapıştırırken düzlemek için fırça, spatula, zımpara kağıdı, bez, şakül, sünger ve kova.

Duvarların hazırlanması

Eğer duvarlarınız çimento ve alçı sıva halindeyse, 24 saat öncesinden saten alçı macunu uyguylayın. Bu işlem duvarı korur ve duvar kağıdı sökülürken duvarın zarar görmesini önler.

Eğer duvarlarınız boyanmış durumdaysa, duvarları deterjanla silin ve durulayın. Parlak boyalı yüzeyleri zımparalayarak yapıştırıcının daha iyi tutunacağı bir yüzey hazırlayın.

Eğer daha önceden duvar kağıdı ile kaplanmış duvarlarınız varsa, mevcut duvar kağıdını sölün. Bunun için sıcak su ile sulandıracağınız, duvar kağıdı sökücü özel bir ürün kullanmanız gerekecektir. Eğer duvar kağıdı kuru olduğu halde sökülemiyorsa buharlı duvar kağıdı sökücü de kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızı pürüzsüz ve temiz bir hale getirin. Eğer duvarlarınızda çatlaklar veya delikler varsa, dökülen sıvaları kazıyarak temizleyin ve delikleri spatula kullanarak sıva alçısı ile doldurun. Çatlakları ise yapışkan bantla kapatın ve saten alçı ile duvarın kalanıyla aynı seviyeye getirinm. Duvar kuruduktan sonra çok ince zımpara kağıdı ile zımparalayın ve oluşan tozu temizleyin. Duvarın tamamen pürüzsüz hale geldiğinden emin olun.

Duvar kağıdını hazırlayın

İşe başlayacağınız duvarın boyunu ölçün. 5-10 cm kesme payı bırakarak ve makasınızı kullanarak ilk kalıbı kesin. Ek yeri gerektirmeyen kağıtlarda, diğer kalıpları da ilk kalıba göre ölçerek önceden kesebilirsiniz. Ek yeri gerektiren kağıtlarda ise hata yapmamak için kalıpların yapıştırıldıkça kesilmesi daha iyi olur. Her bir kalıba ek yerinin yüksekliğini ekleyerek yönünü işaretleyin. Duvar kağıdını yapıştırma işlemine bir pencereden başlayın ve aynı yönde ilerleyerek odayı tamamlayın.

Duvar kağıdının yapıştırılması

Duvarın üst kısmından başlayın ve kalıbı ikiye katlı şekilde tutun. Kalıbın kenarını daha önceden çizmiş olduğunuz çizgiye denk getirin ve duvarın üst kısmından 3 ila 5 cm taşmasına izin verin. Kalıbı duvara yapıştırın ve fırça veya kuru bir bez yardımıyla ortadan kenarlara doğru üzerinden geçerek hava kabarcıklarını düzeltin. Daha sonra kalıbın diğer yarısını da açın, duvar kağıdının üst kısmını ellerinizle destekleyerek kaymasını önleyin. Alt kısmı da yapıştırın.

Diğer kalıpları da önceden yapıştırdığınız kalıbı hizalayarak yapıştırın. Kalıpların kenarlarının denk gelmesine dikkat edin. Hata olması halinde, en son yapıştırdığınız kalıbı kaldırın ve kenarlar denk gelecek şekilde yeniden yapıştırın.

Her Bütçeye Uygun Ucuz Duvar Kağıtları

Duvar kağıdı fiyatları modelin özelliklerine ve üretimde kullanılan ham maddelere göre değişiklik gösterir. Hava alan, güneş ışığına dayanaklı solmayan ve kolay temizlenebilir özelliklere sahip modeller kullanılan alanda kullanıcıya büyük avantaj sağlar. Hijyenik ve bakteri oluşumunu engelleyen ürünler sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Renk ve desen skalasının oldukça geniş olduğu duvar kağıtları arasından her mekana uygun modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. İthal ve yerli duvar kağıdı modelleri arasından bütçenize uygun ucuz duvar kağıtlarına Kağıt Sepeti’nden kolayca ulaşabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvar kağıtları, kullanıldığı alana estetik bir görünüm kazandırır. Kullanacağınız alanın zemini, mekanın ne için kullanıldığı ve genel dekorasyon yapacağınız seçimlerde temel kriterlerdir. Islak zeminlerde su bazlı boyaların kullanıldığı, kolay temizlenebilen ve hava kabarcığı yapmayan modelleri tercih etmelisiniz. Kullanacağınız duvar kağıdı, kir tutmayan ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Özellikle genel kullanım alanlarında güneş ışınlarına dayanıklı solmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Hastane gibi hijyenin en üst düzeyde olması gereken mekanlarda kir tutmayan ve kolay temizlenen ürünler en iyi seçeneklerdir. Vinil duvar kağıtları ıslak bezle ve fırçalar ile temizlenebilen ürünlerdir. Ayrıca son derece dayanıklı ve kaliteli olmasından dolayı birçok mekanda yaygın bir şekilde kullanılır. Vinil özelliklere sahip modelleri ayrıca uzun süre boyunca da kullanabilirsiniz. Banyo ve mutfak gibi ıslak zeminlerde kabarma ve soyulma yapmayan, suya dayanıklı ürünleri kullanmalısınız.

Kullanılan alanın genel dekorasyonuna uygun duvar kağıdı kullanılmalıdır. Mobilyalar ile duvar kağıdı arasında uyum yakalanmalıdır. Kullandığınız alanda mobilyaların kendi gösterebileceği desen ve renkler seçilmelidir. Alanın tüm duvarlarında kullanacağınız tek duvarda da duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Bu noktada alanda oluşturmak istediğiniz atarz devreye girmektedir. Minimalist tasarımlarda minik boyutlarda desenlerin yer aldığı modelleri tercih edebileceğiniz gibi düz bir modelde kullanılabilir. Klasik tasarımlarda barok tarzı duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Modern tasarımlarda geometrik desenler ve taş desen duvar kağıtlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Duvar kağıdı seçiminde önemli olan bir diğer noktada duvar kağıdının kalitesidir. Sürtünme ve temizlik gibi işlemlerde ne kadar dayanıklı olduğunu bilmeniz gerekir. Genelde su bazlı ürünler kolay temizlenebilir ve temizlik aşamasında yıpranma ortaya çıkmaz. Ek yerlerinin kalkma ve soyulma yapmaması gerekir. Modelin kalitesinin yanı sıra bu noktada ürünün duvara nasıl uygulandığı da devreye girer. Uygun yapıştırıcı ve diğer yardımcı ürünlerin dikkatlice seçilip uygulanması gerekir. Eğer sürekli dekorasyon değişikliği yapıyorsanız boyanabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu modellerde ürünün tekrarlanan boyama işlemlerine dayanıklı olması gerekir.

Kağıt Sepeti Ayrıcalığı ile Her Bütçeye Uygun Ucuz Duvar Kağıtları

Yüksek meblağlar ödemeden istediğiniz duvar görüntüsünü duvar kağıtları ile sağlayabilirsiniz. Duvar kağıtlarında fiyatlandırmada esas ölçütlerden biri de kalitedir. Fakat bu her ucuz ürünün kalitesiz olduğu anlamına da gelmez. Çünkü fiyatlandırmada yalnızca kalite değil birçok ölçüt ele alınır. Bazı ürünlerin stoklarının azalması veya serinin devam etmemesi gibi durumlarda fiyatlarda indirimler yapılmaktadır. Sezonsal ürünler ve talebin yoğunluğuna göre de fiyatlarda indirimler yapılabilmektedir.

Özellikle sık sık dekorasyon değişikliği yapan kişiler için ucuz duvar kağıdı modelleri iyi bir seçenek oluşturacaktır. Ucuz duvar kağıtlarında seçim yapmadan önce ürünün özelliklerini dikkatle incelemelisiniz. Ürünün beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekir. Kullanacağınız alana uygun olması gerekir. Ruhsal açıdan kendinizi iyi hissettirmelidir.